GEYVE’DE KAR MANZARALARI BÜYÜLÜYOR
Ocak 4, 2019
Geyve Akıncı Vadisi Trakkingçileri Ağırladı.
Ocak 10, 2019

 

Yarama Tuz Basıldı 

https://www.haberlisin.com/yazarlar/guven-hasbas/yarama-tuz-basildi/275/

 

Eskişehir Belediyesi dolayısıyla Yılmaz Hoca yine ülke gündeminde…
Basit tabirlerle Yılmaz Büyükerşen’i popüler yapan çalışmalarından bir iki örnek vermek istiyorum.
Porsuk çayında sandal yüzdürüp etrafı canlandırdı,,
Balmumu müzesi,
Odunpazarı’nda yapılan restorasyon,
Halk ekmek derken şimdi de halk süt uygulaması başladı Eskişehir’de…
Yılmaz Büyükerşen küçük ama anlamlı dokunuşlarla hem şehrini hemde kendisini marka yaptı.
Tunceli’nin Ovacık Belediye Başkanı namı diğer Komünist Başkan! Kuru fasulye, nohut ve diğer bakliyatları paketleyip satmasıyla, belediye otobüsünde seyahat etmesiyle gündeme oturdu. Sanırım Ovacık son dönemde en Anadolu’nun en popüler ilçelerinden oldu…
Bizim seçtiklerimiz neden beceriksiz diye hayıflanmayacağım.
Yarama tuz basılması meselesi nereden çıktı?
Merak edenlere aktarayım…
Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, ilçesinde yetişen ürünlerin değerlenmesi, çiftçinin daha fazla kazanması için mücadele veriyor.  Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’ni kurarak hem kadın istihdamı hemde yetim-öksüze harçlık konusunda ülkeye rol model oldu.
Gelin görün ki Sakarya’da yaşayıp Ovacık’tan pirinç sipariş edenler, Geyva markasıyla satışa sunulan ürünlerle ilgilenmiyor.
O partili veya şu siyasi görüşten diye ayırım yapmadan belirtmek istiyorum. Kendi değerimize sahip çıkılmadığını görmek üzüyor…
Ovacık Belediye Başkanının yaptığı çalışmayı takdir ediyorum. Amma velakin Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’nde üretilen ürünlerin il dışında gördüğü ilgiyi Sakarya’dan görememesine kızıyorum.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği Halk Süt projesi de takdire şayan. Ancak Halk Süt’ü sosyal medyada paylaşıp, kalpçikler gönderenlerin kendi şehirlerinde ki Geyva markalı ürünleri görmezden gelmeleri sinir bozucu…
Porsuk Çayı’nda sandala binmek için düzenlenen gezi turlarına katılanlar muhtemelen yeni yılla birlikte Geyve’de hizmete girecek ‘Nehirde Gondol Keyfi’ne de duyarsız kalınacak.

Tıpkı Ovacık’tan ürün sipariş edip doğal besleniyoruz diyenler, Geyva markalı Ayva Reçeli ya da ekşi mayalı ekmeğin doğal olduğundan bile bahsetmeyecekler.
Bizim görmezden geldiğimiz ürünler için TÜRSAB İstanbul’dan Geyve’ye tur düzenlemeye hazırlanırken biz hala Eskişehir’in Halk Sütünü, Ovacık Nohut’unu övmekle meşgul olacağız.
Bizim olanın kıymetini bilmeyip elin olanı överek başarılı olamayız…
Atalarımız boş yere dememiş; ‘Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür’ diye..