Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak

Dünya ayvayı yedi!
Ocak 17, 2019
Geyve Ayvası Ay’da
Mart 18, 2019

HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, projelerle ilçeye turist çekerek ekonomiye katkı sağlayacaklarını belirterek, “Geyve önce Marmara Bölgesi’nin ardından da ülkenin cazibe merkezi olacak. Ustalık dönemimizde Geyve’de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak,

Gazetemiz Yayın  Sorumlusu Zemine Yılmaz İşçi ,Geyve Belediye Başkanı  ve   Başkan adayı  Başkan  Murat Kaya ile yaptığı röportajda    yaptığı hizmetler ve icraatları hakkında bilgiler aldı. Bilinmeyen ve merak edilen sorulara cevap aradı.

LOGO DEĞİL MARKA ÇALIŞMASI

 Bir röportajınız da hayata geçirdiğiniz  her projenin bir hikayesi var  demiştiniz Yöresel Ürün Merkezi’nin hikayesini bize anlatır mısınız?

Nasip oldu 2009’dan beri Geyve’de Belediye Başkanlığı yapıyorum. Biz belediyeciliği sadece altyapı, yol, su, doğalgaz hattı olarak görmüyoruz. Belediye başkanlığımızın 5-6 yıllık ilk dönemi içerisinde Geyvemizin genelde kanalizasyon, su, doğalgaz ve alt yapı problemlerini önemli anlamda bitirmiştik. Daha sonra 2014’te bir belediye kanunu ile Alifuatpaşamızın ve Geyvemizin birleştirilmesi gündeme geldi. Bizde bu gündeme gelince bir logo çalışması başlattık. Buradaki amacımız sadece logonun görselliğinin değişmesi değil, bunun tüm ilçemizi kapsaması, ilçemiz adına bir marka değer oluşturmasıyla alakalı bir çalışmaydı.

EN LOKAL ÜRÜN AYVA

Geyvemizin en lokal ürünü ayva. Türkiye’de de 1 numara bizde ayva üstüne yorumlar başlattık. Hem çiftçimizin malının değerlenmesi hem de Geyve deki ticaretin gelişmesi anlamında ayva ile alakalı bir şey yapalım istedik. Fuarlara katılmaya başladık. Daha sonra bir gün SATSO kadın girişimci heyetimiz, Geyve Belediyemiz ve Sakarya Üniversitemizin ortak bir toplantısı ile ayvadan ürünlerin üretilmesi ve kadınlarımıza iş istihdamı sağlanması için bu hikayeyle yola çıktık. İlçemizde bir kadın istihdamı yaratalım, meşhur ayvamızı işleyelim ve katma değeri yükselsin diyerek yola çıktık.

EŞİ BENZERİ YOK

Başlangıçta 50-100 metrekare yapacağımız imalathane Türkiye’de eşi benzeri görülmemiş, Türkiye’de ilk tesis olan Geyve Yöresel Ürünler Merkezi’ne döndü. Geyva markamızı üniversite çalıştı. Markamız bizim de çok hoşumuza gitti. Allah nasip etti 13 Ekim 2018 itibariyle tesisimizi faaliyete soktuk. Şuan da işlevsel halde, 40’a yakın kadın kardeşim çalışıyor, makarnasından salçasına tüm ürünler orada üretiliyor. Hem tesisimizden hem vatandaşın ilgisinden çok memnunuz. Markamızın hikayesi böyle başladı.

EVLERDE İŞ İMKANI

Çöplükten dönüşen Yöresel Ürün Merkezi: Kadınlara iş, yetimlere geçim kaynağı oldu. 40 kadınla başladığını bu fabrikayı gelecekte  daha fazla kadın istihdam etmeyi düşünüyor musunuz?

Tabiî ki. Meseleye profesyonelce bakıyoruz. Allah nasip ederse vatandaşımız da bizim istediğimiz standartları yakalarsa, evden çıkamayan hastası olan kardeşlerimiz var, onları da iş hayatına katma adına evlerinde birer köşe oluşturarak, yöresel anlamda üretim yapmayı planlıyoruz. İnşallah bu proje de Geyve’de birçok aileyi kapsayacak.

AMAÇ PARA KAZANMAK DEĞİL

Geyva markasıyla pazarda ciddi bir pay sahibi olmak istiyoruz dediniz, bunu nasıl başaracaksınız?

Şuan da bizim internet sitelerimiz her şeyimiz hazır. Tesisi 13 Ekim’de açınca ürün bazında azalmış durumdaydı. Sadece ayva, üzüm ve elma kalmıştı. Mayıs ayı itibarıyla araka konservesinden bamya konservesine kadar aklınıza ne gelirse tüm sebzeleri meyveleri işleyecek hale getiriyoruz. Soğuk hava deposu  kiralayacağız orda mallarımızı muhafaza edeceğiz. Bu işi daha profesyonel hale getirmeyi düşünüyoruz. Esas üretimimiz bu yıl olacak. bütün üretimimizi geleneksel yöntemlerle yapıyoruz. Lokanta kısmında doğalgaz var ama üretim kısmında soba var, odun ateşi ile yapıyoruz ki bu lezzette oradan kaynaklanıyor. Amacımız burada çok paralar kazanmak değil, amacımız kadın istihdamını sağlayarak ürünümüzü işlevsel hale getirmek. Reel anlamda bunu başardık, İnşallah bu yıl bir tık daha ileriye götüreceğiz.

BU PROJE MARMARA’DA BİR İLK

Çok önemli projelerinizden biri olan Sakarya Nehri Rekreasyon Projesinin ilk etabını bitirdiniz. Proje ne zaman tamamlanacak?

Devlet Su İşleri ile yaptığımız protokollerden sonra Alifuatpaşa ile Geyve arasındaki nehir kenarına Avrupa’ya gittiğimizde her şehirde gördüğümüz, nehirler şehirlerle buluşmuş vaziyette. Biz maalesef Sakarya Nehri ile kopuk yaşıyoruz. Biz de dedik bu durumu değiştirelim. İşte kapalı alanlarımızı bitirdik, 300 metrekare alan içerisinde 400 metrekare kafe lokantanın olduğu binanın rekreasyonu bitti. Şimdi 750 metre uzunluğundaki yürüyüş bantları bitirilmiş olacak. Devlet Su İşleri şu anda nehrin içinde kum temizliği yapıyor. Osmanlı kayıklarımız hazır. 35 beygir gücünde 10’ar kişilik olacak kayıklarımız ile nehir sefası yapacağız. Bu proje Marmara’da ilk projedir. Geyva ise Türkiye’de ilk projedir.

ALTYAPI VE ÜSTYAPIDA SORUN YOK

Geyve Sakarya’nın en gelişmiş ilçelerinden biri. İlçenin altyapı ve üstyapısında bir sorun var mı?

Şuan da Geyve merkezinin yüzde 99’unda altyapı ve üstyapı sorunu kalmadı. Ufak tefek arızalardan kaynaklanan, ya da yeni olan yani imara açılmayan yerler olmadığından şuan tamamına yakın kısmı bitmiştir. Köylerimizin de yüzde 95’i bitti. 31 Mart’a kadar yüzde 100 tamamlanacak,inşallah. Birinci sınıf tarım arazisi olduğumuz için bizde imara açılma olmuyor, açmadık ta zaten. Bana en güzel yaptığınız iş ne diye sorarlarsa, tarım alanlarını imara açmamak derim.  Bundan sonraki 100 yılımızı 300 yılımızı planlayarak yaptık bu işleri.

USTALIK DÖNEMİ

İki dönemdir Belediye Başkanlığı yapıyorsunuz ve üçüncü kez ilçeyi yönetmeye adaysınız. Geyvelilerin niye sizi seçmesini istersiniz?

Çıraklık ve kalfalık dönemimizi bitirdik, inşallah bundan sonra ustalık dönemimize başlıyoruz. Geyve’de sosyal donatı alanlarından, altyapısına kadar tüm işlemler bitti, bundan sonra hizmetlerimizi taçlandıracağız artık. Marmara bölgesinin ilk cam seyir terasıyla, devasa iş merkezleriyle, yine belediyenin bir şehir havası oluşturmak adına kent meydanı projeleriyle, gençler için yapacağımız gençlik merkezlerimizle, statlarımızla, yol genişletme çalışmalarımızla Geyve’mizi 200 yıllık planlayacağız. Güzel bir ustalık dönemi geçirmeyi planlıyoruz.

2 TANE PROJEM  KALDI

Bu dönemde yapılmasını düşünüp de yarım kalan projeleriniz nelerdir? Kısa kısa anlatır mısınız?

2 tane projem var söz verdiğim. Biri Geyve Kent Meydanı projesi, Büyükşehir Belediyemizin yapacağı projeydi, şu anda herhalde imkanlar olmadığı için yapılamadı, yine de benim sözümdür. Cam seyir terası ve kafeterya kısmı yapacağım Parla Tepesinde izin yazıları bürokratik açıdan çok uğraştığım için ancak 4 Ocak’ta bitirebildik. İzin yazıları da çıktı. Allah nasip ederse yarım kalan iki projeyi tamamlayacağız.

CAZİBE MERKEZİ OLACAK

“Günü kurtaran değil yarınlara ışık tutan bir anlayışla çalışıyoruz. Geyve önce Marmara Bölgesi’nin ardından da ülkenin cazibe merkezi olacak. Hayata geçirdiğimiz her projenin bir hikayesi var. Yapmış olmak için hiçbir iş yapmadık. Hizmete aldığımız her proje ilçe halkımızın yanı sıra dışarıdan misafir ağırlayacak özelliklerde. Geyve’ye hizmet sevdamızı ilçemizi cazibe merkezi yapmak için sürdüreceğiz” dedi

GEYVE’NİN TARİHİNDE BİR İLK

Hep halk sizden istekte bulunmuştur. Sizin halktan isteğiniz var mı?

Halk bize istediğimizi hep verdi. Bugüne kadar Geyve Belediye tarihinde yapılan seçimlerde 2009’daki yüzde 52’lik oyla Geyve’nin bugüne kadar en yüksek oyla seçilmiş belediye başkanıyım. 2004 yılında yine halkımız bizi yüzde 56’lık bir oy oranı ile seçti. Yine o zamana kadar Geyve’de en yüksek oyla seçilmiş belediye başkanı oldum.  Nasip olur da bu dönem de seçilirsem Geyve tarihinde 3 defa üst üste seçilmiş bir belediye başkanı olmuş olacağım. Halkımızdan sadece onların gönüllerini kazanmak isterim, başka bir derdimiz, bir isteğimiz yoktur. Geyve’de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, bambaşka bir Geyve göreceğiz.

 

http://www.srtmedya.com/59233-hi-ccedil-bir-sey-eskisi-gibi-olmayacak-haberi.html#.XG5KbA15fVs.twitter