Geleneksel Geyve Ayva Festivali

Geyve Ayva Festivali, Geyve Belediyesi’nin yemesi, görünümü ve lezzetiyle fark yaratan ayvanın tanıtımı, ilçeye değer katmak için 2014 yılında marka çalışmasıyla basladı. “Ayvanın Başkenti Geyve” sloganıyla başlayan projenin en önemli tanıtım ayağı hiç kuskusuz ki Geyve Ayva Festivali idi.

2. Ayva Festival kapsamında Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’nin açılış töreni de gerçekleşti. 40 ‘tan fazla kadının istihdam sağlanan tesiste Geleneksel Metotlarla Modern üretim yapılmaktadır. Tesisten elde edilen gelir halen devam etmekte olan “Yetim ve Öksüz” çocuklara okul harçlığı verilmeye devam edilecek. Halen “Geyva” markası ile Ulusal satış sitelerinde ve kendi markası ile internet üzerinden, mağazalarda ürünlerimiz tüketicilere ulaştırılmaktadır.

Festivalin Amacı

Geyve başta olmak üzere Sakarya’nın tanıtımına katkı sunmak. Geyveli üreticinin en büyük sorunların olan pazarlama ve Pazar bulma sorununa çözüm üretmek. Geyve Belediyesi sadece festival yapıp kenara çekilmiyor. Dünyanın kabul ettiği Geyve Ayvasının coğrafi işareti alınmış olup; bu sayede dünyanın her yerinde Geyve Ayvası coğrafi işaretiyle kolayla bulunabilir ürün haline gelmiştir. Ayrıca Antalya YÖREX, İzmir EMİTT ve İstanbul EMİTT fuarlarında da Geyve Ayvası ve Geyve Yöresel Ürünleri kendine yer bulmaktadır. Halen Geyva markası ile ürettiğimiz yöremize özel doğal ürünlerimiz Belediyemizin kuruluşu olan Geyve Yöresel Ürünler Üretim ve Tanıtım Merkezinde, Şehit Muhammet Faitürk Seyir Terasında, Nehirpark Sosyal Tesislerinde, Geyva.comtr. internet adresinde, online alışveriş sitelerinde ve bir çok Kamu Kurumunun tesislerinde satışsa sunulmuştur.

Festival Tarihleri

14 – 15 – 16 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleşecek Geyve Ayva Festivali tam manasıyla ayva hasadının başladığı, üreticinin ürünü piyasa sürdüğü tarihlere denk gelmektedir.

Festivalin Konukları Kimler ?

Geyve Ayva Festivalinde bu sene de oldukça geniş bir yelpazeye hitap edecek etkinlikler tertiplenmiştir.

Festivalin Katılımcıları

Geyve Ayva Festivali’nin üçüncüsünde 100 e yakın stantta El Sanatları ve Hediyelik Eşyalar yer alacak. Ayrıca Kapalı Pazar Yeri’nde Tarım Aletleri Fuarı olacak. Tarım Aletleri Fuar alanında 15 firma ürünlerini sergileyecek...

Hedef Kitle

Geyve Ayva Festivali üretici ile tüketiciyi buluşturduğu gibi festival alanında stant açan tarım ürünleri bayileri ve diğerleri ile üreticinin aracısız buluşmasına olanak sağlayacak. Yapılan tanıtımlar ve işbirliği neticesinde Geyve’ye Ayva Hasadına çok sayıda çok sayıda katılımcımız Geyve ilçemizde misafir edilecek. Geyve Ayva Festivali ilçede çiftçilik yapanlarla, festivalde stant açanları buluşturacağı gibi çiftçinin ürününü ilk elden satın almak isteyen firmalarında tanışmasına ev sahipliği yapacak...

Tahmini Katılımcı Sayısı

Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen Ayva Festivallerinde ilçe merkezinde 20 -30 binden fazla misafir ağırlandı. Bu yıl gerçekleşecek festivalin üç güne yayılması ve daha çok etkinlik ve sanatçının katılacak olmasından dolayı 50 binden fazla insanımızın ilçe merkezinde buluşması öngörülüyor.

Ayva'nın Başkenti Geyve

Ayva'nın Başkenti Geyve