“Bu dönem Geyve altın çağını yaşayacak”

Geyve Yöresel Ürünleri PTT AVM’lerde Satışa Çıkacak
Ekim 31, 2019
Geyve Kılıçkaya zirvesinden muhteşem görüntüler
Ocak 28, 2020

“Bu dönem Geyve altın çağını yaşayacak”

 

31 Mart’ta 3. kez Geyve Belediye Başkanlığına seçilen Murat Kaya, ilçenin önümüzdeki dönemde altın çağını yaşayacağını söyledi. Kaya, Geyve’nin dününü, bugününü ve geleceğini Sakarya Yenihaber Gazetesi Haber Koordinatörü Günay Yazıcıoğlu’na anlattı. İşte o röportaj…

Günay Yazıcıoğlu: Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya ile 31 Mart seçimlerinin ardından geçen 6 aylık sürecin yanında, 5 yıllık belediye başkanlığında Geyve’ye neler kazandıracağı üzerine konuştuk. 10 yıllık belediye başkanlığı tecrübesi ile bu dönem Geyve’nin altın çağını yaşayacağını söyleyen Kaya, 25 yeni proje ile yola çıktıklarını belirterek, “5 yıl sonra Geyve sadece Sakarya’nın değil, Türkiye’nin parmakla gösterilen bir ilçesi olacak” iddiasında bulundu.

Yöresel ürünler ve kadın istihdamı ile ülke gündemine oturan Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, ‘Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır’ deyip 25 yeni proje ile kolları sıvadı. 31 Mart seçimlerinde 3. Dönem Geyve Belediye Başkanı seçilen Kaya, eski Başkan Zeki Toçoğlu döneminde alamadıkları Büyükşehir Belediyesi desteğini de bu dönem alacaklarını ve Geyve’ye altın çağını yaşatacaklarını söyledi.

3’ncü dönem Geyve belediye başkanı seçildiniz? 10 yıllık belediye başkanlığınızın yanında bu dönemki ilk 6 ayda Geyve’ye neler verdiniz?
Geyve Belediyesi olarak bu işte en donanımlı, en hazırlıklı en iyi ekiple çalışan belediyelerden biriyiz. Nasip odu yeniden belediye başkanı seçildik. Belediye başkanı seçilir seçilmez hem yarım kalan projelerimizi, hem yeni projelerimize hızlı bir şekilde başlamak istedik. Geçen dönem hizmette büyükşehir anlamında bir eksilik odu. Büyükşehir Belediye Başkanımız ile aramızda nahoş olaylar yaşandı. O nedenle Geyve’nin hakkına düşen büyükşehir anlamında gerekli yatırımları aldığımızı düşünmüyorum.

Peki bu dönem Büyükşehir Belediye Başkanı ile aranız nasıl?
Bu dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Geyveli çok sevdiğimiz bir abimiz oldu. Kendisi her kürsü konuşmasında Geyve’den gelecek her türlü makul talep, arzu ve isteğin eksiklerin tamamlaması yönünde değerlendirileceğini beyan etti.  O nedenle bu dönem hakkımıza düşen neyse onu alarak, rahat hizmet vereceğimize inanıyorum.

SAKARYA’NIN VİTRİN PROJESİ 
Bizim bitme aşamasında olan Sakarya Nehirpark, bir diğer adıyla da Gondol Projemiz var. Alifuatpaşa-Geyve arasında olan bu projenin tamamlanması için seçimin hemen ardından çalışmalara başladık.  Daha önce atıl bulunan ama tam merkezimizden geçen Sakarya Nehri’nin değerlendirilmesi adına içinde kafeteryaları, lokantaları, yürüyüş yolları ve nehirde Osmanlı kayıklarının gezeceği sosyal bir proje bu. Sağ olsun Çevre Bakanımızın büyük katkısı var. İller bankası borçlanması kullanmadan kendi bütçemiz ile bu projeyi yaptık.  Bu proje Sakarya’nın vitrin projelerinden bir tanesi, gerçekten vizyon bir proje.

“KAMU YATIRIM EKSİĞİMİZ YOK”
Yaklaşık 50 milyonluk bir projenin yarısını hibe, geri kalanını Geyve Belediyesi’nin bütçesinden yaptık. Büyükşehir Kanunu’nun devreye girmesi ile birlikte biz kanalizasyonu Büyükşehir’e devrettik. Bunların hepsinde Şaban Dişli faktörü vardır. Ankara’ya bugüne kadar gittiğimiz her türlü yatırımlarda, bakanlıklardan aldığımız tüm desteklerde Şaban beyin ciddi katkıları vardır. Hamdolsun bu ilçenin kamu yatırımı eksiği kalmamıştır. Bir adliye binası problemimiz var. İnşallah onu da hükümet konağımızı teslim aldığımızda çözmüş olacağız.

Geçtiğimiz yıl Yöresel Ürünler Üretim Tesisi ile Türkiye gündemine oturmuş ve Geyve Ayvasını markalaştırmıştınız? Biraz bu başarınızdan söz eder misiniz? 

Geçtiğimiz dönem hizmete soktuğumuz, sadece kadınların çalıştığı Seyir Terasımız var. Burada 17 hanım kardeşimize istihdam sağladık. Çevre illerden de akın akın insanın geldiği bir sosyal tesisimiz oldu Geyve Seyir Terasımız. Kahvaltısından, yemeğine, piknik alanlarından, yürüyüş alanlarına kadar gerçekten bir vizyon proje. Sakarya’nın hiçbir yerinde böyle bir proje yok.  Daha sonra Türkiye’nin gündemine düşen bahsettiğiniz Geyve Belediyesi Yöresel Ürünler Tesisini kurduk. Burası eski bir çöplüktü. 2007 yılında çöp döküm alanı olan bu yeri kapattık ve ıslah etik. Şu an üzerinde 220 m2 bina olan, içinde üretim merkezi bulunan, ekmek fırınlarından, salça kaynatma alanlarına, turşu yapımından reçel yapımına kadar, kurutma raflarına, makarna, tarhananın yapıldığı ciddi anlamda hijyen, modern bir tesis haline getirdik. Ve 27 hanım kardeşimiz bu tesiste sigortalı ve maaşlı olarak çalışıyor. Bu tesiste ayrıca üretim ve satışın yanında kahvaltı ve yöresel yemeklerde çıkartıyoruz.

“MARKAMIZ GEYVA”
Geyve, Sakarya’nın meyve ve sebze deposu. 350 bin ton ürün çıkan bir ilçeden bahsediyoruz. Domatesi, kirazı, elması, üzümü ve en önemlisi ayvası markalaşmış bir ilçe Geyve. Biz burada çıkan bu ürünlerin tamamını işleyerek, hem çiftçimize ciddi bir katma değer sağlıyoruz, hem de 27 tane bayan çalıştırıyoruz ve ürünleri ciddi anlamda Türkiye’ye tanıtmış oluyoruz. Markamız Geyva. Türkiye’de ilk defa belediyenin çıkarmış olduğu bir marka. Ve ilk defa Türkiye’de bir belediye yöresel ürünler üretim merkezi yapmış.
–    Peki bu tesislerden elde ettiğiniz gelir nereye gidiyor?
Bu tesislerden elde ettiğimiz gelir ile 160 yetimine maaş veren bir belediyeyiz. Sosyal yardımlaşma adı altında resmi bir hesabımız var. Her ayın 15’de 160 kardeşimiz maaşlarını çekiyorlar.

HALKIN BEKLENTİSİ YÜKSELDİ

–    Önümüzdeki 5 yıl içinde Geyve’yi nasıl bir değişim bekliyor? Birazda yeni projelerinizden bahseder misiniz?
Artık belediyeciliği alt yapıdan, üst yapıdan çıkarttık. Belediyeciliği ciddi bir oyun düşünün biz artık üçüncü, dördüncü levellerdeyiz. Yan diyoruz ki biz 25 tane yeni proje, eski projeler bitti zaten. İnsanlarımız onlarla adapte oldu. Onları benimsedi, dediler ki siz bunları yaptınız ama biz Murat Kaya’dan, bu vizyondan farklı projeler bekliyoruz. En büyük avantajım Ekrem Yüce’nin Büyükşehir Belediye Başkanı olması.  O bize ayrı bir güç, ayrı bir enerji kattı.

GEYVE MEYDAN PROJESİ
Geyve Meydan Projemiz şuan çizilmiş halde. İnşallah yakında ihalesine çıkacağız. Başlattığımız 25 proje içerisinde, daha önce restorasyonunu yatığımız 4 eserimiz var. Bir tanesi Elvan Belzaviyesi. Nasip olursa Elvan Belzaviyesi’nin önündeki alını park haline getireceğiz. Geyve Hükümet Konağı ve Askerlik Şubesi’nin yıkılması ile muhteşem bir kent meydanı oluşturacağız. Merkez Cami’mizin önünü yenileyeceğiz.

GERİATİ MERKEZİ PROJESİ 
En çok önemsediğim projelerden bir tanesi Geriati Merkezi. Seçimlerden önce vatandaşımıza bunun sözünü vermiştim ve bunu hayata geçirmek için çalışmalara başladık. Bir işadamı arkadaşımız Alifuatpaşa Yenimahalle’de İlhan Tan Tesisleri’nin karşısında 5,5 dönüm alanı belediyemize bağışladı. Bende oraya projeyi çizdirdim 60 tane ev, sosyal tesisin olduğu, yani vatandaşlara orada güvenlik, sağlık, yemek hizmetinin sunulacağı bir Geriati Merkezi kuracağız. İller Bankası’na projemizi yazdım. Bu projemizin çıkış amacı, belediyeciliği farklı alanlara da taşımak. Beni Ramazan ayında şehir merkezinde çok göremezsiniz. Ben iftarımı yoksul ve kimsesiz, yetim çocuklarımızın evlerinde yapıyorum. Köy ziyaretlerimde yaşlılarımızı da ziyaret ediyorum. 90 yaşındaki teyzem ‘benim paraya ihtiyacım yok, çorbamı karıştıracak kimsem yok’ diyor. İnşallah nasip olursa onları bir merkezde toplayacağım.

CAM SEYİR TERASI
Yine Alifuatpaşa Parla Tepesi’nde Marmara bölgesinde olmayan bir cam seyir terası yapacağız. Aşağıdaki Kuva-i Milliye Müzemizi yukarıya Parla Tepesine çıkartacağız. Ve 2 katlı muhteşem bir kafeterya ile ilçemizde sosyal tesis yapımını sonlandıracağım. 50 bin nüfuslu ilçemizde 4 tane kendi işlettiğimiz, 2 tanede özelde olan 6 sosyal tesisimiz var.

EKO KÖY PROJESİ
Bir bölgede imar çalışmalarını yaptığım ama yerler ucuza gitmesin dile şuan için kimse ile paylaşmadığım bir eko köy projem var.  Bunu sadece tek köy olarak düşünmeyin. Belli bölgeye serpiştirilmiş yaklaşık 400 dönüm bir alanda 5 ayrı ekolojik köy oluşturmayı düşünüyoruz. Bu köylerden birisini Geyve dışından gelenler için bir konaklama alanı olarak düşünüyorum. Kuracağımız ekolojik köylerle ekolojik turizmi canlandırmak istiyoruz. Bu projemizde Sakarya’da bir ilk olacak.

GENÇLİK MERKEZİ 
Gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzaklaşmalarına yönelik içinde bowling, sinema, kütüphane, kafeterya ve spor salonuna kadar olan bir Gençlik Merkezi yapmayı planlıyorum.  Bu merkez  gençlerimizin toplanma alanı olup, keyifli ve kaliteli vakit geçirecekler.

 KALİBRASYON PAKETLEME TESİSİ
Yazılımı yaptığımız bir proje daha var. Yöresel Ürünler Merkezini yaparken ilçe üretimine katkı sağlamayı amaçlamıştık. Tabi katkı sağlarken farklı bir boyutuyla da olaya bakıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce ile yaptığımız görüşmede ilçeye bir kalibrasyon paketleme tesisi kurma fikrimizi paylaştık. Hem çiftçinin ürettiği mallar buraya depolanacak, hem ürünler kalibre edilecek, paketlenecek ve sevkiyata hazır hale gelecek. Birde çiftçimizin kendi adına bir pazar oluşturması için belli bir bölgede mini bir hal yapacağız. Bu üreticiye ciddi anlamda bir katma değer sağlayacak.

KURUTMA TESİSİ
Geyve Belediyesi’nin kendi adına yapacağı birde kurutma tesisi olacak. İnsanların doğal ürünlere, kurutulmuş ürünlere yönelik ciddi talepleri var. Onun projesini de yazdım. İnşallah kısa bir zamanda ödeneği gelirse İller Bankası aracılığı ile kurutma tesisini de yapmış olacağız. Bunu Yöresel Ürünler Tesisinin içine kuracağız. Günlük yaklaşık 1,5 ton ürün kurutmayı düşünüyoruz.

KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ ÜRÜNLER
Kaybolama yüz tutmuş ürünlerimiz var. Koru Köyü’nde üretilen Ferik Elması, Çamlık Köyü’nde üretilen Yapıncak Üzümü. Bular tamamen doğal, bu ürünleri teşvik etmek amacı ile kaymakamlığımız ile birlikte bir proje çalışması yapıyoruz. 16 dönümlük bir alan üzerinde, bu eski fidanları yetiştirip, vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtmayı planlıyoruz.

“HALKIN BEKLENTİSİ YÜKSELDİ”
Sakara Nehri’nde elektrik üretmekle alakalı bir projemiz var. Yaptığımız hizmetlerle halkın beklentileri de yükseldi. Köyler artık doğalgaz istiyor, merkezde olan her şeyi istiyor. İlçede bir Monoroza Kültür Yolu oluşturmak istiyoruz. Bir sokağımızı evlerin dış cephe boyamalarından ferforjelerine kadar, çiçeklerine, evlerin bahçelerindeki oturma alanlarına kadar yapacağımız çok güzel bir sokak hayal edin. Geyve önümüzdeki yıllarda bu sokağı ile anılacak.

“YAPTIKLARIMIZ  YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR”
–    5 yıllık görev süresi içerisinde projelerinizin hepsini hayata geçirebilecek misiniz?
Çıraklık ve kalfalık dönemlerimizi geçtiğimiz iki dönemde geride bıraktık. Bu dönem bizim ustalık dönemimiz. Büyükşehir Belediye başkanımız, milletvekillerim ile uyum içinde çalışıyoruz. Bunun yanında Ankara’daki bürokrasi ayağımızda geride bıraktığımız 10 yıllık süreç içerisinde güçlendi. O nedenle projelerimizin hepsinin hayat bulacağına inanıyorum. Bunun için elimizden gelen her şeyi yapacağım. 2013 yılında ‘Ayvanın başkenti Geyve demiştik. Artık ‘Tarımsal Turizmin başkenti de Geyve’ diyeceğiz.

İleride siyaseti bırakmayı düşünüyor musunuz? Siyasette gelmek istediğiniz yer neresi? Hedefiniz nedir?
29 yaşında AK Parti ilçe başkanı oldum. Refah veya Saadet kökenli değilim. Siyasette 18 nci senem. Bu koltuk bana nasip oldu, bu koltuğun hakkını vermek lazım. 7 yıllık ilçe başkanlığım var. Bu parti beni 3. dönemdir belediye başkan adayı yaptı. Bizim bu saatten sonra siyaseti bırakma lüksümüz yok. Siyasette geldiğimiz noktaya gelince;  Ben Recep Tayyip Erdoğan gibi bir liderle yürümüş olmaktan son derece mutluyum. Siyasette bir hedef olmalı mı? Olmalı. Ama ben siyasetteki hedefimi her zaman şöyle söylerim ‘Ben AK Parti neferiyim.’

“SİYASİ YAŞAMIM ERDOĞAN’DAN İBARET”
Recep Tayyip Erdoğan siyasette olduğu sürece, onun yanında ve ekibinden çıkmam mümkün değildir. Bu kafamda tamamen yazılmış nettir. Partimin manifestosunu beğeniyorum. Eksikler var mıdır? Tabi ki vardır. Recep Tayyip Erdoğan bu ülkede, bu coğrafyada, dünyada olmazsa olmaz bir lider olduğunu düşünüyorum. Bundan sonraki siyasi yaşamımda hep onun yanında olacağım. Önümüzdeki dönem ‘dinlenin’ derler dinleniriz, ‘mahalle başkanı olun’ derler oluruz, ‘hiçbir şeye karışmayın’ derler karışmayız. Çaycılıksa, çaycılık ta yaparız. Bu parti beni 3 dönem belediye başkanı  yaparken iyide, yapmayınca mı kötü olacak. Ne görev verilirse yaparım.

Çocuklarınızın siyasete girmesini ister misiniz? Örneğin belediye başkanı olmalarını?
Çocuklarıma kesinlikle belediye başkanlığını tavsiye etmem. Özellikle söylüyorum ‘hiçbir siyasi oluşumun içerisinde bulunmazsanız beni memnun edersiniz’ diyorum. 5 çocuğum var. Çocuklarımla, ailemle hiç fotoğraf vermem. Onlarla olan fotoğraflarımı paylaşmam. Çocuklarımın hiç birini kimse yanımda görmez, belediyeye gelmezler. Belediye arabasına binmezler.
–    Siyasilere, şehre genel bir mesajınız var mı?
Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Tayyip Bey’e yakın, donanımlı bir abimiz geldi.  Sakarya’nın siyasi kavgaları olmadan Ekrem Başkanı’mıza kol kanat gerip Ekrem Başkan ile çok güzel işler yapılacağına inanıyorum. Ekrem Başkan’a çok güveniyorum. Parti ayrımı gözetmeksizin şuan Sakarya’da bu il nasıl kalkınır noktasında kenetlenmemiz gerek.

Sakarya Yenihaber

   

 

 

https://www.sakaryayenihaber.com/ilce/bu-donem-geyvealtin-cagini-yasayacak-h100570.html